#"Ashıq esikler kúni" bolıp ótti.

04 декабря 2022

2022-jılı 4-dekabr kúni Qaraqalpaqstan Respublikası I.V. Savickiy atındaǵı mámleketlik kórkem óner muzeyinde "Ashıq esikler kúni" bolıp ótti.

⚡️“Ashıq esikler kúni” sheńberinde Respublikamızdıń bárshe rayonlarınan kelgen mektep oqıwshıları, studentler, qala turǵınları hám shet ellik miymanlarǵa muzeyimizde saqlanıp atırǵan biybaha eksponatlardan biri “Sarkofak” haqqında arnawlı ekskursiya,  muzeyimizdiń ashılıwına 55 jıl tolıwı munasábeti menen ashılǵan “Hámmesi solay baslanǵan…”, Suw haqqındaǵı insan yadına baǵıshlanǵan yaǵnıy Aral hám Ámiwdáryanıń janlı kórinisin súwretlew óneri arqalı bárshege kórsetip beriwshi “Suw qádiri” atlı kórgizbesi boylap, N.V.Kashinanıń 1960-1970-jıllarda jaratılǵan hám túrli temalardaǵı grafikalıq dóretpelerine baǵıshlanǵan “N.V.Kashinanıń sızılmalarında muzika hám ayaq oyını” kórgizbesi hám “Ata hám bala Falkler" atlı kórgizbeler boylap arnawlı ekskursiyalar shólkemlestirildi.
Muzeyge kelgen bárshe miymanlar ushın muzey kinozalında kún dawamında muzey haqqında hújjetli filmler qoyıldı.

———————————————

2022 yil 4 dekabr kuni Qoraqalpog'iston Respublikasi I. V. Savickiy nomidagi davlat san'at muzeyida “Ochiq eshiklar kuni” bo'lib o'tdi.

⚡️“Ochiq eshiklar kuni” kuni doirasida Respublikamizning barcha tumanlaridan kelgan maktab o’quvchilari, talabalar, shaxar aholisi va chet ellik mehmonlarga muzeyimizda saqlanayotgan bebaho eksponatlardan biri “Sarkofak” haqida maxsus ekskursiya, muzeyimizning ochilishiga 55 yil to’lishi munosabati bilan ochilgan  “Hammasi shunday boshlangan...”, Suv haqidagi inson xotirasiga bag’ishlangan yani Arol dengizi va Amudaryoning jonli ko’rinishini tasviriy san’at orqali barchaga ko’rsatib beruvchi “Suv qadri” nomli ko’rgazma bo’ylab, N.V.Kashinaning 1960-1970 yillarda chizilgan har qil mavzudagi grafik ijodiga bag’ishlangan “N.V.Kashinaning chizmalarida musiqa va raqs” nomli ko’rgazmasi va “Ota va o'g'il Falklar" nomli ko’rgazmalari bo'ylab maxsus ekskursiyalar tashkillashtirildi.
Muzeyga kelgan barcha mehmonlar uchun kun davomida muzey kinozalida muzey haqida hujjatli filmlar qo’yildi.

<< #Ilimiy_maqala   #Muzeyge_sayaxat >>