Ushrasıw

10 августа 2022 года

Ushrasıw
2022-jıl 10-avgust kúni Qaraqalpaqstan Respublikası I.V.Savickiy atındaǵı mámleketlik kórkem óner muzeyinde muzey xızmetkerleri hám Ayrıqsha jaǵdaylar ministrligi Nókis qalası bóliminiń  bólim baslıǵı J.Turaev hám ispektorı  R.Tájetdinovlar qatnasıwında iyis gazi, órt hám basqa hár-túrli ayırıqsha jaǵdaylar hám olardıń aldın alıw boyınsha ushırasıw shólkemlestirildi.
Ushrasıwda AJB xızmetkerleri órtlerdiń aldın alıw ushın bárshe itibarlı bolıwı, qáwipsizlik qaǵıydalarına ámel etiwi kerekligin,  itibarsızlıq aqıbetinde úlken zıyan jetkiziliwi múmkinligi, elektr tarmaǵına jalǵanǵan úskenelerdi qarawsız qaldırmaw, nasaz gaz hámde elektr úskenelerinen paydalanbaw,  gaz úskenelerinen rezina shlang arqalı paydalanbaw, jumıs ornında órt qawipsizligi qaǵıydalarına ámel etiw hámde balalardı úyde jalǵız qaldırmaw haqqında aytıp ótti.  Sonıń menen birge Respublika hám Nókis qalasında júz berip atırǵan ayrıqsha jaǵdaylar hám órtlerdıń sebebleri haqqında hámde bul waqıyalardan ózlerimizge tuwrı juwmaq shıǵarıwımız,  órt júz bergende 101 nomerine, gaz iyisin sezgende 104 nomerine qońıraw qılıw kerekligi haqqında túsindiriw jumısların alıp bardı. Ushrasıwdan soń muzey xızmetkerleri ózlerin qızıqtırǵan sorawlarǵa juwaplar aldı.

Uchrashuv
2022 yil 10 avgust kuni Qoraqalpog'iston Respublikasi I.V.Savitskiy nomidagi davlat san'at muzeyida  muzey xodimlari  va Nukus shahar Favqulotda vaziyatlar vazirligi Nukus shahar bo’limining bo’lim boshlig'i J.Turaev va ispektorı  R.Tájetdinovlar ishtirokida is gazi, yong'in va boshqa har hil favqulotda vaziyatlar va ularning oldini olish bo'yicha uchrashuv tashkillashtirildi.
Uchrashuvda FVB xodimlari yong'inlarning oldini olish uchun barcha e’tiborli bo'lishlari, xavfsizlik qoidalariga rioya qilinishi kerakligi, e'tiborsizlik katta talofatlarga olib kelishi mumkinligi, elektr tarmog'iga ulangan uskunalarni qarovsiz qoldirmaslik, nosoz gaz hamda elektr uskunalaridan foydalanmaslik, gaz uskunalariga rezina shlang orqali foydalanmaslik, ishxonada yong'in xavfsizligi qoidalariga amal qilish hamda bolalarni uyda yolg'iz qoldirmaslik haqida aytib o’tdi.  Shu bilan birga Respublika va Nukus shahrida yuz berayotgan favqulodta vaziyatlar va yong’inlar sabablari haqida hamda bu voqealardan o’zlarimizga to'g’ri xulosa qilishimiz,  yong'in yuz berganda 101 raqamiga, gaz hidini sezganda 104 raqamiga qo’ng'iroq qilish kerakligi haqida tushuntirish ishlarini olib bordi. Uchrashuvdan so’ng muzey xodimlari o’zlarini qiziqtirgan savollarga javoblar olishdilar.

<< Научная статья О. Т. Доспанова заведующего отдела археологии Государственного музея искусств Республики Каракалпакстан им. И.В. Савицкого опубликованная в сборнике научной конференции "История и археология Средней Азии", изданная Термезским археологическим музеем.   Самым красивым и изящным мужским изделием каракалпакской вышивки считается «шай калта». >>