Мастер класс

17 августа 2022 года

Sheberlik_sabaǵı
Ózbekstan Respublikası Prezidentiniń 2022-jıl 27-maydaǵı
 “Muzeylerde xızmetler salasın rawajlandırıw ilajları haqqinda"g’ı PQ-261-sanlı qararınıń 1-qosımshası menen tastıyıqlanǵan" 2022-2023-jıllarda shólkemlestiriletuǵın qosımsha xızmetlerdiń mánzilli rejesiniń" 1. 2-ba'ndinde belgilengen wazıypalardı orınlaw maqsetinde usı jıldıń 17-avgust kúni Qaraqalpaqstan Respublikası I. V. Savitskiy atındaǵı mámleket kórkem óner muzeyinde balalar ushın sheberlik sabaǵı  shólkemlestirildi. Muzeydiń Súwretlew óneri bóliminiń ilimiy xızmetkerleri hám Restavraciya bóliminiń xudojnikleri balalarǵa súwret sızıw sırların uyretti. Balalar  V. Lisenkonıń belgili  "Ógız"  dóretpesiniń  súwretin muzey xızmetkerleriniń kórsetpeleri menen saldı.
    Aytib ótiw kerek bunday sheberlik sabaqlari balardiń talantın júzege shıǵarıwǵa óz waqıtların mazmunlı hám paydalı ótkeriwge, sonday-aq, jazǵı dem alıstı kóterińki  ruwxta dawam etiwine járdem beriwi gúmansiz.

Mahorat_darsi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 27-maydagi
“Muzeylarda xizmatlar sohasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-261-sonli qarorining 1-ilovasi bilan tasdiqlangan "2022-2023 yillarda tashkil etiladigan qòshimcha xizmatlarning manzilli re'jasi"ning 1.2-bandida belgilangan xizmatlar bòyicha joriy yilning yilning 17-avgust kuni Qoraqalpog'iston Respublikasi I.V.Savitskiy nomidagi davlat san'at muzeyida bolalar uchun mahorat darslari tashkillashtirildi. Muzeyning  ilimiy Tasviriy san'at bo'limining xodimlari va Restavratsiya bo'limining rassomlari bolalarga rasm chizish sirlarini o'rgatdilar. Bolalar muzeyning noyob eksponati hisoblangan V.Lisenkoning taniqli "Ho'kiz" asarini  muzey xodimlarining ko'rsatmalari bilan chizdilar.
    Takidlash joyis, bunday mahorat darslari bolalarning iste’dodini yuzaga chiqarishga, yoqimli va foydali vaqt o‘tkazishga,  shunundek,  yo’zgi ta’tilni ko’tarinki ruhda davom etishiga yordam berishi shubhasiz.
Muzeyning ish rejasiga bunday mahorat darslar har oy o'tkazish kiritilgan.

Мастер_класс
      Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан «В музеях по услугам, указанным в пункте 1.2 «Адресного плана дополнительных услуг, устанавливаемых в 2022-2023 годах», утвержденного положением 1 решения ПК-261 «О мерах по развитию сферы услуг», 17 августа 2022 года В Государственном музее искусств Республики Каракалпакстан им. И.В. Савицкого организовали мастер-класс для детей.
Сотрудники отдела Изобразительного искусства и отдела Реставрации обучали детей секретам рисования. Известную работу В. Лысенко «Бык» рисовали с наставлениями сотрудников музея.
       Стоит отметить, что подобные мастер-классы, несомненно, помогут детям раскрыть свои таланты, приятно и с пользой провести время и продолжить летние каникулы в бодром настроении.

Master_Class
      According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “In museums for the services specified in paragraph 1.2 of the “Address Plan for Additional Services Installed in 2022-2023”, approved by provision 1 of decision CR-261 “On measures to develop the service sector”, August 17, 2022 at the State Museum of Arts of the Republic of Karakalpakstan named after I.V. Savitsky was held master-class for children.
Employees of the Department of Fine Arts and the Department of Restoration taught the children the secrets of drawing. The well-known work of V. Lysenko "Bull" was painted with the instructions of the museum staff.
       It is worth noting that such master-class will undoubtedly help children discover their talents, spending time pleasantly and profitably, and continue the summer holidays in a cheerful mood.

<< Quraq quraw óneri.   А Вы знали? >>